مزیت های استفاده از تکنولوژی های جدید در اندازه گیری سیالات

دکتر هاشم آبادی (سرپرست پژوهشکده اندازه گیری سیالات) در گفتگو با روابط عمومی شرکت دانش بنیان آکام مدار گفت:

“کنتورهای موجود در بازار (چه نسل قدیم و چه نسل جدید) هر کدام مزیت ها و معایبی دارند. بنابراین نمی توان یک نسخه را برای اندازه گیری سیالات پیشنهاد داد.”

وی افزود: امروزه یکی از بزرگترین چالش‌ها در صنایع مختلف، اندازه‌ گیری دقیق پارامترهای مختلف جریانی از جمله جریان عبوری سیالات داخل لوله‌ها می‌باشد. مقدار دقیق سیال مبادله شده از نظر اقتصادی و حقوقی پارامتری بسیار تعیین کننده و موثر درقراردادها می باشد. عامل مهم تعیین کننده، اقتصاد در اندازه گیری است. یعنی بررسی هزینه و درآمد ناشی از فرآیند. در بعضی از موارد اندازه گیری به روش های قدیمی بخاطر اینکه هزینه کمتری ایجاد می کنند، ترجیح داده می شوند.

هیأت علمی دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه علم و صنعت ایران گفت: تکنولوژی های جدید به دلیل داشتن مزیت های بیشتر در مقایسه با تکنولوژی های قدیمی تر گران تر هستند. تکنولوژی های جدیدتر همان گونه که انتظار داریم، دقت بالاتری دارند. همچنین تکنولوژی های جدید توانایی هوشمندسازی دارند. براساس بررسی های اخیر، رویکرد جهانی اندازه گیری به این سمت هست که از روش‌های هوشمند استفاده بکنیم. البته این هوشمندسازی در هر شرایطی شاید منفعت ایجاد نکند. در بعضی از موارد باتوجه به تحلیل اقتصادی به این نتیجه می رسیم که استفاده از روشهای هوشمند در اندازه گیری می تواند منجر به کاهش هزینه ها، دقت بیشتر، ایمنی و امنیت در داده ها ایجاد کند، پس فراموش نکنید که اقتصاد اندازه گیری بحث مهمی است که باید به آن توجه کنیم. یعنی ما به ازای چه مقدار درآمد، هزینه کنیم؟ بعضی از تکنولوژی ها در اندازه گیری آب توجیهی پیدا نمی کنند ولی در مقایسه با اندازه گیری در منابع هیدروکربنی، نفت، گاز و فرآورده های نفتی توجیه اقتصادی دارند. اما متاسفانه موضوعی که شاید کمتر به آن توجه شود؛ هزینه های غیر مستقیمی است که برای کشور ایجاد میکند. مثل ابعاد ملی سنجش سیالات.

منابع آب کشور باید به درستی اندازه گیری شوند و ممکن است که سفره های زیرزمینی در یک منطقه، تخلیه شود و این تخلیه منجر به جابجایی جمعیت شود. طبیعی است که این جابجایی برای کشور هزینه ایجاد می کند، متأسفانه این هزینه ها در ابعاد ملی دیده نمی شود.

هاشم آبادی گفت: به اعتقاد من این هزینه ها باید در نظر گرفته شود. هزینه های مستقیم مثل خرید کنتور و بهره برداری از کنتور هم باید لحاظ شود و نهایتا درآمدهایی که در این قضیه وجود دارد (یکی بحث فروش آب و دیگری بحث جلوگیری از مهاجرت جمعیت) منافع خوبی را برای کشور ایجاد خواهد کرد و همچنین تمام این موارد را باید بررسی و جمع بندی کنیم. سپس بتوانیم تکنولوژی مناسب را انتخاب کنیم.

استاد دانشگاه علم و صنعت بیان نمود که تکنولوژی ابعاد فرهنگی هم دارد که باید به آن توجه کرد. بعضی از تکنولوژی ها علی رغم اینکه قدیمی هستند، جامعیت بیشتری دارند. شناخت بیشتری از آن ها وجود دارد، باید تلاش کرد تا تکنولوژی های جدید شناخته شوند بر اساس مزیت های آنها مورد استفاده قرار گیرند.

دسته: اخبار

مطالب مرتبط

تخفیف ویژه
فهرست
error: Content is protected !!