مجموعه ای از وسايل و تجهيزات گوناگونی را می توان برای اندازه گیری میزان سيال درحال جريان، از راه بسته (مانند خط لوله) یا یک راه باز (مانند کانال) با سطح مقطع مشخص استفاده کرد. در بخشی از این وسايل، حجم سيال در حال جريان به طور مستقیم مورد بازبینی قرار می گیرد و در برخی دیگر ، پس از اندازه‌گيري دبي سرعت یا وزن سیال، حجم آن با تقريب خوبي ارزیابی می شود.

طبق تعريف استاندارد OIML R49، کنتور آب ابزاری است که برای اندازه گیری، نگه داری و نشان دادن حجم آب عبوري در طی مسیر به طور مداوم مورد استفاده قرار می گیرد.

 کنتور را می توان به سه قسمت اصلی تقسیم کرد:

1) بخش اندازه‌گيرنده

2) بخش شمارنده

3) بخش نمايش‌دهنده

قسمت اندازه‌گيرنده كنتور بخشی است که مسئولیت تغییر در حجم، دبی، سرعت یا وزن آب در حال عبور به علائم یا سیگنال های قابل شمارش را دارد. این علائم با روشهای مکانیکی یا الکترونیکی به قسمت شمارنده منتقل و پس از شمارش و پردازش، نتايج حاصل از قسمت نمايش‌دهنده قرائت مي‌گردد.

هر یک از بخش های فوق را می توان در یک محفظه مختلف یا هر سه آنها در یک محفظه مشترک قرار داد. در کل، با توجه به شيوع و نوع مكانيزم اندازه‌گيري، انواع كنتور را مي‌توان در چهار گروه اصلي زير دسته‌بندي نمود.

كنتورهای مكانيكی

_ كنتورهاي سرعتي (توربيني)

_ توربين عمودي

_ تك افشانه (Single Jet)

_ چند افشانه (Multi Jet)

_ توربين افقي نوع ولتمن

_ كنتورهاي حجمي

_ پيستون نوساني (Oscillating Piston)

دبي‌سنج‌های الکترونیکی

1) آلتراسونيک (Ultrasonic)

2) الكترومغناطيسی (Electromagnetic)

3) خروج گردابی (Vortex Shedding)

4) حرارتی (Thermal)

تفاوت کنتور و دبی سنج

کنتور حجمی: مقدار حجم سیال عبوری را بدون در نظر گرفتن پارامتر زمان اندازه گیری و نمایش می دهد (واحدهای اندازه گیری: لیتر، مترمکعب و …).

دبی سنج (فلومتر): حجم جریان سیال را در هر واحد زمان (دبی) اندازه گیری کنید که در نهایت می توان از دبی سنج به عنوان یک کنتور حجمی استفاده کرد چراکه پس از محاسبه دبی امکان اندازه گیری حجم کل سیال عبوری را نیز خواهند داشت (واحدهای اندازه گیری: لیتر بر دقیقه، لیتر بر ساعت، مترمکعب بر ساعت).

كنتورهای مكانيكی

یکی از شناخته شده ترین انواع كنتورها براي اندازه‌گيري حجم آب مصرفي و نتیجه عمده شركت‌هاي بزرگ كنتور ساز دنيا، کنتورهای مکانیکی است. در اين كنتورها از يك جزء تشخيص دهنده جريان نظير پروانه يا پيستون متحرك استفاده می شود، كه ميزان حركت و جابجايي آن متناسب و متأثر از حركت سيال بوده.

با انتقال حركت از اين قطعه و از طريق محور مركزي به شمارنده، ميزان حجم آب عبوري اندازه‌گيري و ثبت مي‌شود. انتقال حركت پروانه و يا پيستون به شمارنده هم بصورت چرخ دنده‌‌اي (نوع گيربكسي) و هم بصورت تلفيقي از درگيري دو آهن‌رباي دائمي و تعدادي چرخ دنده (نوع مغناطيسي) امكان‌پذير است.

در کنتورهای نوع گیربکس، اگر کلیه قسمت های داخلی با آب در تماس باشد، نوع “مرطوب” و اگر به جز بخش شمارنده، بقيه قطعات قسمت های مختلف با آب در تماس باشند، نوع “نیمه خشک” و اگر فقط پروانه با آب در تماس باشد،(مانند كنتورهاي مغناطيسي) نوع “خشک” نامگذاری شده اند.

کنتور خشک، کنتور تر

در كنتورهاي سرعتي، جزء تشخيص دهنده جريان، توربين يا پروانه‌اي است كه در مسير آب قرار گرفته و توسط نيروي ناشي از حركت آب بطور آزادانه دوران مي‌كند بواسطه حركت پروانه، حجم آب عبوري از كنتور اندازه‌گيري ميشود طراحي پروانه و محفظه مربوطه به گونه‌اي است كه بين چرخش پروانه و سرعت جريان سيال تناسب مستقيم برقرار مي‌گردد.

در اين كنتورها چنانچه محور توربين در امتداد مسير جريان سيال قرار گيرد كنتور را توربين افقي و اگر محور مذكور بر مسير جريان سيال عمود باشد كنتور را توربين عمودي مي‌نامند. كنتورهاي توربين افقي معمولا در سايزهاي بالا (حجيم) و نوع توربين عمودي در سايزهاي پايين (كنتورهای خانگی) بكار گرفته مي‌شود.

در صورتي كه آب از چند روزنه به پروانه برخورد كند، كنتور چند افشانه (Multi Jet) و اگر از يك جهت به پروانه برخورد نمايد تك افشانه (Single Jet) ناميده مي‌شود. كنتورهاي تك افشانه نسبت به كنتورهاي چندافشانه در سرعت‌هاي كمتر آب شروع بكار مي‌كنند. در صورتي كه كنتورهاي چند افشانه مقاومت بيشتري نسبت به ضربات ديناميكي از خود نشان مي‌دهند.

مقایسه انواع کنتور مکانیکی

کنتور پیستونی: مناسب برای آب های با کیفیت بالا و فاقد شن و ذرات، دقت بالا و R بالا، ضعف شدید در برابر یخ زدگی و سرمای زیر صفر، دبی استارت پایین مناسب برای شهرهای جنوبی در صورت بالابودن کیفیت آب به خصوص در شهرهایی که به علت کمبود آب اکثر مردم منبع ذخیره آب دارند. مقاومت کم در برابر آب های EC بالا و دارای شن و ریگ، کلاس دقتی بالا.

کنتور مولتی جت خشک: مناسب برای هر گونه اقلیم و هر گونه آب، در صورت اینکه تولید برند معتبری نباشد ممکن است به علت کیفیت مگنت دچار خرابی زودرس می شود. ضعف دقت اندازه گیری در دبی های کم و دبی های زیاد،  کلاس دقتی متوسط، مقاوم در برابر آب های شور و EC بسیار بالا، مقاوم در برابر ضربات هیدرولیکی آب،  امکان دستکاری کنتور و برداشت غیر مجاز راحت تر است.

کنتور مولتی جت نیمه خشک: مناسب برای آب های با کیفیت متوسط به بالا، کلاس دقتی بالا، مقاوم در برابر ضربات هیدرولیکی آب، مناسب برای اکثر مناطق کشور.

کنتور سینگل جت: دبی استارت پایین و مناسب تر نسبت به مولتی جت، کلاس دقتی بالا، عدم مقاومت مناسب در برابر ضربات هیدرولیکی آب مناسب برای واحدهای آپارتمانی قیمت بسیار مناسب می­ باشد.

دبی سنج آلتراسونیک Ultrasonic Flow Meter

دبی سنج های آلتراسونیک از نظر نوع عملکرد در دو نوع Doppler و Transit Time و از نظر نحوه نصب در دو نوع کمربندی (Clamp on) یا درون خطی (In line) می باشند.

دبی سنج آلتراسونیک

دسته: Uncategorized @fa

مطالب مرتبط

فلومتر آلتراسونیک، فناوری پیشرفته
خدمات پس از فروش
فهرست
error: Content is protected !!